Kentsel Dönüşüm Nedir?

Van depremi ile hızlanan ve tüm Türkiye’ yi içine alarak devam eden Kentsel Dönüşüm gündemimize oturdu. Herkesin aklında “bu iş nasıl oluyor, ben faydalanabilir miyim? , kentsel dönüşüm nedir? evimi elimden alacaklar mı? ” gibi sonu bitmeyen sorular oluşmaya ve işin içinden çıkılmaz bir hal almaya başladı. Aslında durum hiç de korkulduğu gibi değil. Tek problem Kanun koyucuların, devlet organlarının Hepimizi ilgilendiren bu konuyu herkesin anlayacağı şekilde örnekler ile anlatamaması.

Bu konudaki eksikliği gidermek adına; tarafımıza gelen YÜZLERCE sorunuza cevap vermeye konun iyi anlaşılması için çalışıyoruz. Bakanlık yetkili Kuruluşu TRUVA  KENTSEL DÖNÜŞÜM olarak Türkiye’ nin her yerinde Kentsel Dönüşüm kapsamında birçok ilklere imza attık ve örnek projeler yürütmeye devam ediyoruz. Çalışmalarımızda kentsel dönüşüm kapsamında birçok tecrübe edindik ve uygulamaya yönelik doğru bilgileri konuyu merak edenler ile paylaşmaya çalışıyoruz. Biliyorum ki paylaşırsak; bilinçleniriz, gelişiriz ve özlemini duyduğumuz güvenli, sağlıklı, kendi kültürümüze uygun yaşam alanlarına kavuşuruz. Önümüze gelen bu fırsatı iyi değerlendirmek dileği ile.…

Kentsel Dönüşüm’ den Nasıl Yararlanırım?

Eski, ekonomik ömrünü tamamlamış, depreme dayanıksız,  depremlerde hasar görmüş evinizi; VAN depreminden sonra yürürlüğe girmiş 6306 sayılı Afet Riskli Yapıların Yenilenmesi Hakkında Kanun (Kentsel Dönüşüm Kanunu) ile yeniden inşaa edebilirsiniz. Kentsel Dönüşüm; YETKİLİLER’ in de belirttiği gibi vatandaş talebi ile gerçekleşmektedir. Kentsel dönüşümden yararlanabilmeniz için binadan bir kişinin tapu, nüfus cüzdanı, tapudan alınmış TAKYİDAT, Emlak Vergi Beyannamesi ile Bakanlıkça Lisanslandırılmış TRUVA KENTSEL DÖNÜŞÜM’ e başvuruda bulunması yeterli.